Jsem fyzioterapeutka,

trenérka a výživová

poradkyně

Můj příběh

Nebylo to vždy růžové...

Pohybuji se bez bolestí, mám fit tělo a vlastně mě nic netrápí a mohu si užívat života. Nebylo tomu tak, ale vždy. Sportovala jsem s bolestmi, zapomínala na vyrovnávací cvičení a nevědomky si tak stále ubližovala. Začněme ale od začátku.

Sportovní minulost

Sportu se věnuji už od mala. Jsem hodně ctižádostivá a tak jsem se vždy pohybovala na výkonnostní úrovni a pravidelně závodila. Odhodlání a 100% nasazení však s sebou nese rizika a potíže pohybového aparátu. Zvlášť když nevíte nic o dysbalancích a kompenzaci. Bolesti krční páteře, spodních zad, kyčlí a ramen byly vcelku na denním pořádku. Stravu jsem nikdy nějak neřešila, ale intuitivně jsem si vybírala spíše zdravější verze potravin.

Pro základní představu. V období základní školy jsem se věnovala atletice. Hlavně delším běhům a skokům. V rámci školy jsem absolvovala nespočet závodů a získala i cenné kovy.

Dalším milníkem bylo sportovní lezení. Na umělé stěně tak i venku na skalách. V této době jsem začala trpět na bolesti krční páteře a šíje. Absolvovala jsem rehabilitace s elektroléčbou a dostala domácí cvičení. Opět závody a to jak v lezení na obtížnost, rychlost tak i boulder. Soutěžila jsem na oblastní, republikové, evropské i světové soutěži.Jednoho krásného dne jsem si na závodech v boulderu dost pochroumala kyčel. Ono taky patička postavená v úrovni ramene a šup rup nahoru. I co si budeme nalhávat lezení je poměrně horní polovinu těla přetěžující sport. Základní protažení jsme dělali, ale bez dalšího vyrovnávacího cvičení.

Bod zlomu

Na začátku střední školy jsem se dostala k veslování. Těžila jsem hodně ze síly horní poloviny těla. A šlo mi to. Což mě motivovalo opět k závodění. Trénovala jsem na vodě, tak i na suchu. V průběhu školy, jsem si našla přítele a čas věnovala spíše jemu. V této době jsem se začala více zajímat o to co jím. Vliv potravin na lidský organismus, jednotlivé složky potravy a podobně.

Volba co dál dělat

Volba vysoké školy přišla tak nějak náhodně. Můj původní plán stát se lékařkou by zatracen zjištěním, že existuje obor, který naplňuje všechny mé zájmy. Sport a výživu. Obor regenerace a výživa ve sportu na fakultě sportovních studií, byl něco jako splněný sen.

Regenerace a výživa ve sportu

Při nástupu na vysokou školu jsem se seznámila s jednou holčinou a ta mi ukázala kouzlo pole dance. Věnovala jsem se mu celé studium a i část toho dalšího. Jedná se o silový a koordinační typ sportu, kde o výkonu rozhoduje spousta aspektů. Netrvalo dlouho a ozvaly se bolístky. Způsobovala jsem si opakované blokády žeber. A nakonec to vyústilo v dlouhotrvající bolest ramene, která mne stopla. Stravu jsem řešila a využívala jsem poznatky ze studia. Současně jsem objevila další sport a tím byl crossfit.

Fyzioterapie

Maximálně jsem využila potenciál svého těla a taky po informacích ze studia jsem už věděla jak na to. Jako další obor jsem si vybrala fyzioterapii a objevila jsem tak další možnosti. Chtěla jsem zabránit poškozování svého těla a přesto závodit. Z počátku šlo vše velmi dobře. Jen při závodech, kde vítězí ego nad myslí, jsem polevila a způsobila si zranění spodních zad. Nemožnost cvičení mi umožnila více se věnovat výživě a zkoumat možnosti jak udržovat tělo i s menší frekvencí cvičení.

Studium v praxi

Studiem a pílí se mi podařilo z toho zranění vyváznout bez větších potíží. Praktikovala jsem sadu cvičení, které mě postavilo zpět na nohy. Sportu se věnuji dál. Současně se snažím moje vědomosti předávat dál, aby se i ostatní mohli poučit z mých chyb a vyhnuli se tak případnému zranění.

Teď to chci předat dál

Důležité je znát své tělo, pracovat na něm. Každý máme své momentální limity a srovnávání s ostatními tak nikam nevede. Za tu dobu jsem vystudovala regeneraci a výživu ve sportu, fyzioterapii, učitelství tělesné výchovy se zaměřením kondiční trenér a absolvovala spoustu odborných kurzů. Stále se posouvám dál, snažím se být lepší a lepší. Také cítím, že toto je mé poslání. Pomáhat lidem, pomáhat předcházet zraněním. Řešit zranění již proběhlé, zlepšovat kondici a stav těla při dysbalancích. V neposlední řadě také pomáhat s úpravou jídelníčku ať už redukčního nebo nabíracího typu. Nebo pracovat na zlepšení zdraví, na návratu menstruace nebo volit strategie při řešení pcos a další.

Vývoj a cesta kupředu

Každý někam směřujeme, snažíme se být lepší. Být co nejlepší verzí sebe sama. I já se tak stále snažím zlepšovat. Ne nadarmo se říká, jaký si to uděláš, takový to máš. A v pracovním prostředí a užívání si života to platí dvojnásob. Proto jsem se řídila srdcem a založila vlastní podnikání. Trvalo to bezmála dva roky, než jsem našla tu správnou bilanci mezi dávat a přijímat. To, že ze sebe vše vydáte i přesto, že Vás to neskutečně baví a naplňuje není cesta. Sama jsem byla na pokraji vyhoření. I když to na mě nebylo na první pohled znát, uvnitř to byl hrozný boj. A tak začala cesta. Cesta mít život podle sebe. Proč bychom neměli snažit pracovat na tom, co jde ovlivnit a nezabývat se tím, co nemůžeme změnit? Proč neskončit v práci, kde máte jistotu příjmu a nezačít s něčím vlastním? Já do toho šla a tak dnes můžu hrdě říct, stálo to za to. Lidé poznají, že Vás to baví a že to děláte pro ně. Vracejí se a důvěřují Vám. Bez těchto lidí by to nemohlo být. A tak jsem šťastná a neskutečně vděčná, že mám takové své "dítě" a to je Fit nad Tasty s.r.o.!

Tohle vše a mnohem bych Vám chtěla předávat dál. Spoustu informací se můžete už teď dozvědět také na blogu, kde se pokusím každý týden přidávat nějaké zajímavé téma. Nejaktuálnějším médiem je v současné době instagram, kam dávám spoustu tipů jak pracovat na své fyzické, ale i psychické stránce. 

Děkuji Vám za vše

S láskou K.