CZ/EN

Mgr. KLÁRA VOMÁČKOVÁ

 fyzioterapeutka, trenérka a výživová poradkyně

Na počátku byla vize a poté cesta.

A jak to všechno vzniklo?

Komplexní přístup ke zdraví člověka. Tak zní moje heslo. A podepsala bych se pod něj jako, že se Klára Vomáčková jmenuji. Jednotlivé části života člověka od sebe nemůžeme oddělit, musí pracovat a podporovat jedna druhou. S člověkem pracuji jako fyzioterapeut, výživář, trenér a poradce. Nazvala bych to průvodcem, tak se nechte vést...

Nebylo to vždy růžové...

Pohybuji se bez bolestí, mám fit tělo a vlastně mě nic netrápí a mohu si užívat života. Nebylo tomu tak, ale vždy. Sportovala jsem s bolestmi, zapomínala na vyrovnávací cvičení a nevědomky si tak stále ubližovala. Začněme ale od začátku.

Sportovní minulost

Sportu se věnuji už od mala. Jsem hodně ctižádostivá a tak jsem se vždy pohybovala na výkonnostní úrovni a pravidelně závodila. Odhodlání a 100% nasazení však s sebou nese rizika a potíže pohybového aparátu. Zvlášť když nevíte nic o dysbalancích a kompenzaci. Bolesti krční páteře, spodních zad, kyčlí a ramen byly vcelku na denním pořádku. Stravu jsem nikdy nějak neřešila, ale intuitivně jsem si vybírala spíše zdravější verze potravin.

Pro základní představu. V období základní školy jsem se věnovala atletice. Hlavně delším běhům a skokům. V rámci školy jsem absolvovala nespočet závodů a získala i cenné kovy.

Dalším milníkem bylo sportovní lezení. Na umělé stěně tak i venku na skalách. V této době jsem začala trpět na bolesti krční páteře a šíje. Absolvovala jsem rehabilitace s elektroléčbou a dostala domácí cvičení. Opět závody a to jak v lezení na obtížnost, rychlost tak i boulder. Soutěžila jsem na oblastní, republikové, evropské i světové soutěži.Jednoho krásného dne jsem si na závodech v boulderu dost pochroumala kyčel. Ono taky patička postavená v úrovni ramene a šup rup nahoru. I co si budeme nalhávat lezení je poměrně horní polovinu těla přetěžující sport. Základní protažení jsme dělali, ale bez dalšího vyrovnávacího cvičení.

Bod zlomu

Na začátku střední školy jsem se dostala k veslování. Těžila jsem hodně ze síly horní poloviny těla. A šlo mi to. Což mě motivovalo opět k závodění. Trénovala jsem na vodě, tak i na suchu. V průběhu školy, jsem si našla přítele a čas věnovala spíše jemu. V této době jsem se začala více zajímat o to co jím. Vliv potravin na lidský organismus, jednotlivé složky potravy a podobně.

Volba co dál dělat

Volba vysoké školy přišla tak nějak náhodně. Můj původní plán stát se lékařkou by zatracen zjištěním, že existuje obor, který naplňuje všechny mé zájmy. Sport a výživu. Obor regenerace a výživa ve sportu na fakultě sportovních studií, byl něco jako splněný sen.

Regenerace a výživa ve sportu

Při nástupu na vysokou školu jsem se seznámila s jednou holčinou a ta mi ukázala kouzlo pole dance. Věnovala jsem se mu celé studium a i část toho dalšího. Jedná se o silový a koordinační typ sportu, kde o výkonu rozhoduje spousta aspektů. Netrvalo dlouho a ozvaly se bolístky. Způsobovala jsem si opakované blokády žeber. A nakonec to vyústilo v dlouhotrvající bolest ramene, která mne stopla. Stravu jsem řešila a využívala jsem poznatky ze studia. Současně jsem objevila další sport a tím byl crossfit.

Fyzioterapie

Maximálně jsem využila potenciál svého těla a taky po informacích ze studia jsem už věděla jak na to. Jako další obor jsem si vybrala fyzioterapii a objevila jsem tak další možnosti. Chtěla jsem zabránit poškozování svého těla a přesto závodit. Z počátku šlo vše velmi dobře. Jen při závodech, kde vítězí ego nad myslí, jsem polevila a způsobila si zranění spodních zad. Nemožnost cvičení mi umožnila více se věnovat výživě a zkoumat možnosti jak udržovat tělo i s menší frekvencí cvičení.

Studium v praxi

Studiem a pílí se mi podařilo z toho zranění vyváznout bez větších potíží. Praktikovala jsem sadu cvičení, které mě postavilo zpět na nohy. Sportu se věnuji dál. Současně se snažím moje vědomosti předávat dál, aby se i ostatní mohli poučit z mých chyb a vyhnuli se tak případnému zranění.

Teď to chci předat dál

Důležité je znát své tělo, pracovat na něm. Každý máme své momentální limity a srovnávání s ostatními tak nikam nevede. Za tu dobu jsem vystudovala regeneraci a výživu ve sportu, fyzioterapii, učitelství tělesné výchovy se zaměřením kondiční trenér a absolvovala spoustu odborných kurzů. Stále se posouvám dál, snažím se být lepší a lepší. Také cítím, že toto je mé poslání. Pomáhat lidem, pomáhat předcházet zraněním. Řešit zranění již proběhlé, zlepšovat kondici a stav těla při dysbalancích. V neposlední řadě také pomáhat s úpravou jídelníčku ať už redukčního nebo nabíracího typu. Nebo pracovat na zlepšení zdraví, na návratu menstruace nebo volit strategie při řešení pcos a další.

Vývoj a cesta kupředu

Každý někam směřujeme, snažíme se být lepší. Být co nejlepší verzí sebe sama. I já se tak stále snažím zlepšovat. Ne nadarmo se říká, jaký si to uděláš, takový to máš. A v pracovním prostředí a užívání si života to platí dvojnásob. Proto jsem se řídila srdcem a založila vlastní podnikání. Trvalo to bezmála dva roky, než jsem našla tu správnou bilanci mezi dáváním a přijímáním. To, že ze sebe vše vydáte i přesto, že Vás to neskutečně baví a naplňuje není cesta. Sama jsem byla na pokraji vyhoření. I když to na mě nebylo na první pohled znát, uvnitř to byl hrozný boj. A tak začala cesta. Lidé poznají, že Vás to baví a že to děláte pro ně. Vracejí se a důvěřují Vám. Bez těchto lidí by to nemohlo být. Vítám vás v nestátním zdravotnickém zařízení Fyzioterapie Fit and Tasty. 

Děkuji Vám za vše

S láskou K.

Můj příběh

Pokud člověk dělá, co ho  baví, tak je šťastný. Proč setrvávat v něčem, kde trpíme? Proto jsem se vzala osud do svých rukou!

S úsměvem, jde všechno lépe.

Žiji si svůj sen. Každým dnem na sobě pracuji. Snažím se být lepší, chci znát odpovědi. Každý den není růžový a plný smíchu, jsou i dny, kdy je vše na prd. Ale vím, že další den je nová příležitost. Tak se jí pojďme chopit!

Vzdělání a kurzy

Bc. Regenerace a výživa ve sportu
Bc. Fyzioterapie
Mgr. Učitelství tělesné výchovy - kondiční trenér
od 2019 - doposud - studium Phd. Kinantrolopogie 

 

2014 Licencovaný fitness instruktor
2014 Masér pro sportovní a rekondiční masáže
2014 Breussova masáž 
2018 DNS Sport I,II,III 
2018 DNS strength and conditioning
2014, 2016,2017 Kineziotape KT 1,2,3,4
2015 Baňkování, Gua Sha
2018 Fyzioterapie u sportovců  
2018 Aktivace hýždí, stabilizace lopatek 
2018 Ramenní a kolenní kloub - diagnostika a moderní rehabilitační postupy a další
2019 Fyzioterapie u dysfunkce pánevního dna a inkontinence - Rehaspring
2019 Somato viscerální vztahy a manipulace - Bitnar
2019 Závěrečná zkouška - Certifikovaný DNS trenér
2019 Diagnostika a kinezioterapie u idiopatické skoliózy (Klapp, Dobo, jóga) - CKP Dobřichovice                             
2019 Mulligan koncept - dolní kvadrant 
2019 Poporodní diastázy - prevence, diagnostika, terapie - Rehaspring
2019 EPI Phase 1 Strength & Conditioning Certification
2019 Metoda Ludmily Mojžíšové - 
část A mobilizace žeber - Vyškov

2019 Fyzioterapie v urogynekologii -  EUNI
2019 DNS special course - strength and conditioning with Richard Ulm
2019 DNS special course - training the tennis athlete with Michael Rintala
2019 Terapeutické využití Theragun - Rehasport
2019 Metoda Ludmily Mojžíšové- část B pánevní dno - Vyškov
2019 DNS refresh
2020 Forma funkce facilitace - CKP Dobřichovice
2020 Hypermobilita - diagnostika a terapie - CKP Dobřichovice
2020 školící a výcvikový kurz MABC-2 - Hogrefe Testcentrum. 
2020 Rock Blades, Rock Floss, Rock pods, Rock tape - Rock tape
2020 Funkční anatomie - Honová
2020 Metoda Ludmily Mojžíšové- část C bederní část - Vyškov
2020 Metoda Ludmily Mojžíšové- část D - certifikace - Vyškov
2020 Online kurz bolesti Cp a hlavy - CKP Roseta
2020 Online kurz Teorie a terapie funkčních poruch

Máte nějaké dotazy? 

Napište nám, rádi Vám pomůžeme. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.