Loketní klouby
Loketní kloub je typově kloubem složeným. Dochází zde ke spojení 3 kostí. Kloub mezi pažní kostí a loketní kostí (articulatio humeroulnaris) je kloub kladkový, kloub mezi pažní kostí a vřetenní kostí (articulatio humeroradialis) je kloubem kulovitým a horní kloub mezi loketní a vřetenní (articulation radioulnaris proximlalis) kostí je kloub kolový.
Kloubní pouzdro drží všechna tři spojení. Vynechává místa na epikondylech, kam se upínají svaly předloktí. V oblasti loketního kloubu nacházíme ligamenta zesilující kloubní pouzdro, podobně jako například u kolene. Jedná o zevní a vnitřní postranní vaz. Dále prstenec podchycující krček vřetenní kosti, který se upíná k loketní kosti. a další.
Najdeme zde také tíhové váčky, které vystýlají oblast pod šlachami, aby nedocházelo k tlaku šlachy přímo ke kosti.
Pohyblivost lokte není na první pohled tak velká, ale pro běžný život velice podstatná. Výchozí postavení loketního kloubu je natažení. Z této polohy můžeme loket ohnout v rozsahu cca 125-145°. V závislosti na svalové hmotě v oblasti paže. Extenze tedy větší natažení je možné pouze u hypermobilních jedinců. Norma velikosti úhlu mezi předloktím a paží je 180°. Dále rozeznáváme otáčení rádia, což je základem supinace a pronace předloktí. Na každou stranu cca 80-90°.
Bolesti a potíže v oblasti loketního kloubu jsou nejčastěji způsobena úrazem, chronickým přetěžováním nebo přímo z nemocí postihující loketní kloub. Úrazem může dojít k přetržení svalových vláken, svalových úponů nebo vazů. Dále může jít o luxace a subluxace loketního kloubu, případně zlomeniny jedné z kostí loketního kloubu.
Chronické přetěžování má za následek vznik entezopatií například tzv. tenisového nebo golfového lokte. Záleží jestli jde o bolest na zevní nebo vnitřní straně lokte. Dále pak mohou při velké zátěži vniknout bursitidy.

Seznam pohybů
Pro výběr videa klikněte na příslušný název nebo obrázek.