CZ/EN
Myslet pozitivně…
Pozitivní myšlení přitahuje pozitivní výsledky…
Usmívej se, zlepší ti to den…
Je to opravdu tak? Je nutné o všem smýšlet jen pozitivně? Je sklenice napůl plná nebo napůl prázdná? Freud říkal, že optimismus je s úspěchem nejen spojen, ale přímo k němu vede. Můžeme rozlišovat dva druhy optimismu. Nerealistický optimismus a realistický optimismus. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zaujalo mne tvrzení Marlene Dietrich. (Hrobka Dietchisteinů je v Mikulově…)
„Optimismus je víra, která má dvě složky. Ta první: Když jsi optimista, věříš, že budoucnost může být lepší než přítomnost. Ta druhá: Věříš, že jsi té lepší budoucnosti schopen dosáhnout.“
Nestačí jen slepě věřit, ale jednat! Bez činů nejsou následky. Jen doufat a sluníčkově se usmívat nás k cíli nedovedou. A tak myšlenky, které nás případně trápí se bohužel jen myšlenkou nerozplynou.
Pozitivní myšlení a optimistický přístup prokazatelně vedou ke spokojenějšímu životu, protože se prostě cítíme lépe. Optimismus pomáhá překonat neúspěchy. Místo toho, abychom obviňovali ostatní a hledali chyby jinde, tak se zaměříme na sebe a věříme, že příště budeme lepší. Rosteme.
I v negativní situaci je nutné myslet pozitivně, bez toho se jen zahrabeme v hlubině beznaděje. Nikdo nás z ní nevytáhne. Hlavně proto, že je často jen v naší hlavě. Tvoříme si bludy a přeludy nereálných situací a rozhovorů, které se nikdy nestaly a nestanou.
Co tě nejčastěji trápí? To jak o tobě lidi smýšlí? Jestli jsi dost dobrý? Jestli směřuješ kam máš? Jestli o tobě svět ví? Co o tobě kdo řekl? Co si o tobě, kdo myslí? Jestli zvládneš další krok? Jak vypadáš a jestli se ti povede zhubnout? Poznáváš se v některé otázce?
Ve většině případů jsou tyto myšlenky naprosto zbytečné. Pokud jsme zdraví my a naše rodina, máme kolem sebe pár přátel, střechu nad hlavou a dostatek jídla, tak jsme vlastně nejšťastnější lidé na světě. Často nám totiž nic neschází. Jen v době prezentace dokonalosti a ideálů zapomínáme, že existuje i reálný svět. Nepociťujeme vděčnost za to co už máme a jen se srovnáváme s ostatními. Na sítích vidíme úspěšnost jiných lidí, jejich pokroky, vzhled a pracovní uplatnění. Neuvědomujeme si však, jak k tomuto stavu přišli. A jestli jsou šťastní, spokojení a jestli nemají zase jiné své trápení.
Jsme tu každý sám za sebe. Žij tak, aby jsi se na sebe mohl ráno podívat do zrcadla. Buď vděčný za to, co máš. Pracuj na sobě den co den. Dělej i miniaturní kroky, ale posunuj se vpřed.
A hlavně… Věř v dobrý výsledek, jedině tak dosáhneš úspěchu.
Mám v rukávu pár technik pro nastavení pozitivní mysli, ale o tom zase příště.
Krásný den K.
Skvělý článek. Pozitivní přístup je dobrý už jenom kvůli větší kvalitě života, Pesimisté jsou pořád ve stresu, vše předem vzdávají a nic pro ně nemá význam. Optimista si dokáže více užít i život a i když neoplývá bohatstvím, dokáže si užít i to málo, co má a radovat se i z malých úspěchů. Je dobré se obklopovat optimisty a pesimistům se raději vyhýbat 🙂
Přesně tak!