CZ/EN
O ideálně pravidelné menstruaci už každý něco slyšel. Zdravé ženy se s ní setkávají každý měsíc. Jedná se o poměrně složitý opakující se děj, který je řízen jak jinak než hormonálně. Proto je to s ženami občas jako na houpačce. Jednou dole a jednou nahoře. Během svého cyklu jsem si zapisovala poznámky, studovala literaturu a tady je několik poznatků.
Normální menstruační cyklus můžeme rozdělit na 2 základní fáze a ty dále rozdělit na dvě. Cílem cyklu je připravit děložní sliznici na uhnízdění oplodněného vajíčka a jeho další vývoj. Pokud k oplodnění nedojde, nastane krvácení.
Celý cyklus trvá přibližně 28 dnů (+-3-5 dnů což dělá rozptyl 24-32 dnů). Popíšeme si jednotlivé fáze a co během nich můžeme očekávat.
Trvá 1-6 dny, kdy je do cca 48 hodin vyloučena a odplavena povrchová nekrotická část děložní sliznice. Tomuto vypuzení pomáhá i kontrakce, nám známé křeče v prvních dvou dnech menstruace. Celkové množství krevní ztráty by nemělo přesáhnout 1 ml na 1 kg hmotnosti. V průměru 35-80 ml.
pomalé ↑estrogenu, progesteron zůstává
pocity: prvních pár dnů se cítíme pod psa. Poté by měl nastupovat pocit velké výkonnosti a dobré nálady.
retence vody: snížená
hlad/chutě: sníženy
doplňky, speciální potraviny: snížit příjem soli
Díky vyšší hladině estrogenu dochází k ↑ inzulinové sensitivitě a je vhodné přijímat více sacharidy. Zásoby tuku se snižují. Období kdy vypadáme fakt dobře a vše se daří.
7.-14. den cyklu, mají nadvládu estrogeny, ty jsou vyplavovány díky rostoucímu vajíčku ve vaječnících. Dochází k postupnému zbytnění děložní sliznice. Taková příprava na případné zahnízdění oplodněného vajíčka.
↑estrogen ↓progesteron
pocity: tady by měl být vrchol, dobrá nálada, chuť lámat skály.
retence vody: zvýšená
hlad/chutě: sníženy
doplňky, speciální potraviny: snížit příjem soli
Velmi podobné jako v brzké fázi. Také si díky vyšší hladině estradiolu připadáme atraktivněji. Folikulární fáze je taky ideální pro sport a podávání výkonů. Celkově chuť se sebou něco dělat je vyšší.
15.-21. den cyklu. Počátkem fáze je ovulace. Tady vládne progesteron a to vlivem žlutého tělíska, kdy je uvolněno vajíčko. Ještě více zbytňuje sliznice, která natahuje glykogen a lipidy. Těsně před ovulací dochází k prudkému poklesu estrogenu. Mírně se zvýší i tělesná teplota.
↑progesteron ↓estrogen
pocity: dobrá nálada, chování alá koketa, chceme se líbit
retence vody: snížená
hlad/chutě: zvýšeny
doplňky, speciální potraviny: přidat ovoce, čokoládu
Prý se nám v období ovulace zdá nejvíce erotických snů. Také se ve větší míře vyplavují feromony. Kvůli lákání samečků.
22.-28. den cyklu. Nastává po neoplození vajíčka. V této fázi klesá progesteron i estrogen a začíná tzv. PMS neboli premenstruační syndrom nebo také dysmenorea. Známe ho jako křeče den před. Kontrakcemi vzniká ischemie (nedokrvení) a následně uvolnění arteriol a naopak překrvení sliznice. To způsobí „odlupování“ zbytnělé děložní výstelky a začíná menstruace.
↓estrogen, ↓progesteron
pocity: vše co přináší PMS + pocit nafouknutí, špatná nálada a pocit „vydlabané dýně“ nepříliš vhodné období pro větší myšlení. Mívám pocity beznaděje a celkově jsem taková skleslá.
retence vody: zvýšená – nejvyšší
hlad/chutě: zvýšeny (na sladké a mastné – zejména na kaloricky bohaté potraviny), osobně nemůžu v této době ani cítit kávu.
doplňky, speciální potraviny: přidat ovoce, čokoládu, snížit příjem soli
Můj muž se mě v tomhle období vždy zeptá: „lásko? nemáš to náhodou dostat?“ Takový můj osobní kalendář. Je fakt, že jsem v této době nějak více „cranky“. Mám chuť na všechno, snědla bych cokoliv a taky se mi nechce moc cvičit. Hlavně mám pocit obrovské demotivace, protože jsem o něco těžší, větší a mám pocit, že mi nic není.
Co to je? Mám se ho bát? Přiberu? Ztloustnu? Sním všechny zásoby a nakonec i mámu s tátou? Můžu proti tomu bojovat? Jak?
Jedná se o tzv. premenstruační syndrom. Ne u každého se projevuje. Jeho síla často roste s věkem. Kde je ta spravedlnost? Cca 30-40% žen jej zažívá. Křeče, které mohou vznikat jsou jakousi předzvěstí přicházející menstruace.
Co se může stát:
Co proti tomu můžu dělat?
Dohromady ani nic. Někdo doporučuje čaj s kontryhelem nebo pupalkou a někdo zase zahrabat se pod zem a už nevylézt. Plošně se doporučuje zvýšit příjem tekutin a minerálních látek. Dle slov mého gynekologa hormony nepřečůráme. Možná nějakými metodami a technikami tradiční čínské medicíny nebo přírodního léčitelství. Ale byl mi doporučen aulin. Hned jak začne ta úžasná fáze tak si dám půlku nebo celý sáček dávky a je to. Mám celý den klid. I bez těch dalších nepříjemných projevů jako jsou bolesti a trávicí obtíže (průjem a nutkání chodit na toaletu).
Každá to máme jinak. Osobně na sobě před oním obdobím pravidelně pozoruji pár změn. A to větší sílu, větší flexibilitu, nechuť sexu, nasranost pro nic za nic a hlad. Nebo chuť. Nevím. V tomto období nějak odmítám nad touto otázkou přemýšlet. Snažím se uspokojit démona a je to. Samozřejmě v mezích. Průběžně jsem se během cyklu vážila a rozdíl dělá šílených 2,5 kg!!! Takže klid. Během prvních pár dnů menstruace se zase vše srovná. Připadám si vždy jako jiný člověk.
Příčin nepravidelnosti může být několik. Když opomineme cystické vaječníky (které nebývají tak často) tak se jedná o normální jev. Hladina vyvíjející se ženy a ženy před porodem kolísá. Hormonální antikoncepce (HA) problém neřeší. Jen ho maskuje. Při užívání většiny HA nedochází k uvolňování vajíčka a tím pádem není cyklus dokončen. Krvácení je tzv. spádové a jedná se o reakci na uměle vytvořenou změnu v hormonálních hladinách. Současně HA uměle narušuje další procesy v těle. Mění náladu, čichové preference, emoční labilitu a hlavně zvyšuje laxicitu vaziva. O dalších nepříznivých účincích se můžete dočíst jinde.
Co se chybějící menstruace týče může být problém na více rovinách. Tento stav se nazývá amenorea. Ta může být primární (pokud menzes nenastoupí do 15.roku) nebo sekundární (3 měsíce a déle trvající vynechání u ženy, která dosud menstruovala). Tady je důležité zjistit příčinu. Závažnější je určitě ta primární, tak pokud máte kolem sebe nějakou mladou slečnu, zkuste ji navést k lékaři. Ať se vše začne zavčasu řešit. Tomuto bych se chtěla věnovat zase někdy jindy.
Mějte se krásně!