CZ/EN

Moje superfood část I.

Za poslední dva měsíce se mi tu sešla pěkná sbírka novinek. Někdo ví, někdo ne. Ale jsem velký příznivec alternativních způsobů řešení problémů. Až na jeden, který jsme řešili na intagramu zde. Moje intolerance na laktózu vyvrcholila tím, že bez následků nemůžu ani syrovátkový protein. Tak přišly na zkoušku ty rostlinné. Plus další věci jako zelený ječmen, super shakes, mix maca, lucuma a další.

Syrovátkový vs rostlinný protein

Nejčastější dotaz: „a není to hnusný?“ Popravdě, samotné to moc dobré není. Syrovátka je jemnější a necítíte tam tu strukturu. Původ rostlinného proteinu si pečlivě vybírám. Například nenajdete u mě sóju a umělá sladila, včetně dalších i přírodních náhrad. Proteiny mám tedy nejčastěji hrachové. Nepoužívám je k pití takto samotné, ale mixuji je do ranních smoothie.

První zleva (byla jsem tak nedočkavá na ochutnání, že jsem opravdu velmi inteligentně sundala obal). Značka Garden of life, produkt . Kupováno ve zdravé výživě v nákupním centru v Králově poli. Nezaujal mě ani tak popisek toho, co všechno to má umět a dělat, ale spíše složení. Mix rostlinných proteinů z klíčků, plno superfoods, bez lepku, bez soji, musím říct, že mě dostal. Co se chuti týče, zajímavá příchuť kávy.

Složení: zde

Druhý zleva jsem dostala k zrecenzování od Thesugar.cz. Fit-day je česká značka a protein je opět hrachový s příchutí čokoláda. Tady jde trošku cítit to, že se ne úplně dobře rozmíchá. Samotný ale opět nepiji a ve smoothie moc fajn.

Složení: 72% Hrachový proteinový izolát, kakao natural, rýžový proteinový izolát, mořská sůl, guarová guma, steviol-glykosidy.

Třetí zleva je božská Tropeaka. Tato australská značka se dostala do našeho povědomí díky Sarahs_day. Balíček jsem objednávala na černý pátek kvůli 21% slevě. Bohužel poštovné a následné celní řízení a poplatky i tak balíček dost prodražily a hlavně zdržely. Ale stálo to za to. Opět čokoládová příchuť, jak jinak. Složení je hrachový izolát, kakao, kokosový cukr a extrakt ze stévie. Tady jsem zavřela oko a doufám, že když je na posledním místě, tak je jí tam opravdu maličko.

Složení: Pea Protein Isolate, Raw Cacao Powder, Coconut Palm Sugar, Dutch Cocoa, Natural Chocolate Flavour, Stevia Leaf Extract

Čtvrtý zleva není žádný zázrak, ale izolovaná hrachová bílkovina ve formě toho nejjemnějšího prášku. Je neochucená a plánuji z ní umíchat vlastní proteinový mix!

Složení: 100% hrachový izolát

Shrnutí

Složením jsou tyto proteiny mírně rozdílné. Co by nás mělo zajímat je i rozložení spektra makronutrientů. Na dávku obsahují 15-28 proteinů, 3-11g sacharidů a 2-8 g tuků. Což není vůbec špatné.

Je mi známo, že rostlinné proteiny neobsahují celé spektrum potřebných aminokyselin. Ale nejsem vegan a živočišné bílkoviny přijímám například ve formě masa a vajec. Takže svoji denní potřebu bez problémů pokryji.

Samozřejmě existuje daleko větší množství druhů rostlinných proteinů. Některé budou chutnější, některé budou nutričně bohatší. Já zatím vyzkoušela tyto. Jakmile některý z nich zbaštím, vyzkouším zase jiný. Máte nějaký tip co určitě nevynechat?

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.